Twoja sugestia
Masz pomysł jak usprawnić naszą witrynę lub chcesz zgłosić problem? Skorzystaj z poniższego formularza!Powiatowy Urząd Pracy
w Tarnowie
plac gen. J. Bema 3,
33-100 Tarnów
tel. 14 68 82 300
e-mail:
Dla pracodawców
Newsletter
Do odbycia przygotowania zawodowego dorosłych kierowane mogą być:
Przygotowanie zawodowe dorosłych odbywa się w formie:
Praktyczna nauka zawodu dorosłych trwa od 12 do 18 miesięcy, umożliwia przystąpienie do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie lub egzaminu czeladniczego.
Przyuczenie do pracy dorosłych trwa od 3 do 6 miesięcy, ma na celu zdobycie wybranych kwalifikacji zawodowych lub umiejętności, niezbędnych do wykonywania określonych zadań zawodowych, właściwych dla zawodu występującego w klasyfikacji zawodów i specjalności dla potrzeb rynku pracy.
Zarówno praktyczna nauka zawodu jak i przyuczenie do pracy dorosłych kończą się egzaminem, a uczestnik przygotowania zawodowego otrzymuje dokument potwierdzający kwalifikacje zawodowe (świadectwo, dyplom, zaświadczenie).
Pracodawca zainteresowany utworzeniem miejsc przygotowania zawodowego dorosłych składa do Powiatowego Urzędu Pracy w Tarnowie wniosek w sprawie gotowości ich utworzenia.
Przygotowanie zawodowe dorosłych jest realizowane na podstawie umowy w sprawie realizacji przygotowania zawodowego dorosłych zawieranej pomiędzy urzędem a pracodawcą lub między urzędem, pracodawcą i instytucją szkoleniową, wpisaną do rejestru prowadzonego przez wojewódzki urząd pracy.
Program praktycznej nauki zawodu dorosłych uwzględnia w szczególności wymagania określone w podstawie programowej kształcenia w zawodach lub standardy wymagań będące podstawą przeprowadzenia egzaminu czeladniczego.
Program przyuczenia do pracy dorosłych uwzględnia w szczególności standardy kwalifikacji zawodowych, które dostępne są w bazach danych prowadzonych przez ministra właściwego do spraw pracy lub wymagania określone w podstawie programowej kształcenia w zawodach.
Na czas realizacji programu pracodawca wyznacza opiekuna uczestnika przygotowania zawodowego dorosłych, posiadającego następujące kwalifikacje:
Uczestnikowi przygotowania zawodowego dorosłych (dotyczy osób bezrobotnych) przysługuje stypendium w wysokości 120 % zasiłku, o którym mowa w art. 72 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. z 2017 r. poz. 1065, z późn. zm.) pod warunkiem, że liczba godzin przygotowania zawodowego dorosłych wynosić będzie nie mniej niż 150 godzin miesięcznie. W przypadku niższego miesięcznego wymiaru godzin wysokość stypendium ustala się proporcjonalnie, z tym że stypendium nie może być niższe niż 20 % zasiłku.
Pracodawcy, z którym zawarta została umowa w sprawie realizacji przygotowania zawodowego dorosłych przysługuje:
Podstawą wypłacenia pracodawcy refundacji wydatków poniesionych na uczestnika przygotowania zawodowego dorosłych, jak również jednorazowej premii, jest złożenie w Powiatowym Urzędzie Pracy w Tarnowie odpowiednio: „wniosku o dokonanie refundacji wydatków”, „wniosku o wypłatę premii”.
Refundacja i premia stanowi pomoc de minimis, w rozumieniu przepisów rozporządzenia Komisji (WE) nr 1998/2006 z dnia 15 grudnia 2006 r. w sprawie stosowania art. 87 i 88 Traktatu do pomocy de minimis (Dz. Urz. UE L 379 z 28.12.2006, str. 5), albo pomoc de minimis w rybołóstwie, w rozumieniu przepisów rozporządzenia Komisji (WE) nr 875/2007 z dnia 24 lipca 2007 r. w sprawie stosowania art. 87 i 88 Traktatu WE w odniesieniu do pomocy w ramach zasady de minimis dla sektora rybołóstwa i zmieniającego rozporządzenie (WE) nr 1860/2004 (Dz. Urz. UE L 193 z 25.07.2007, str. 6), i są przyznawane zgodnie z warunkami dopuszczalności pomocy de minimis.
Imię i nazwisko | Numer pokoju | Telefon | Adres e-mail |
Lucyna Łabędź | 9 (parter) | 14 688-23-28 | up@up.tarnow.pl |