Twoja sugestia

Masz pomysł jak usprawnić naszą witrynę lub chcesz zgłosić problem? Skorzystaj z poniższego formularza!
Powiatowy Urząd Pracy w Tarnowie

Powiatowy Urząd Pracy
w Tarnowie

plac gen. J. Bema 3,
33-100 Tarnów

tel. 14 68 82 300
e-mail:

zobacz dojazd
Powiat tarnowski - herb
Tarnów - herb
wyszukiwanie ofert pracy

Kalendarium

przejdź do kolejnego miesiąca przejdź do kolejnego miesiąca
PnWtŚrCzPtSbN
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930
Kalendarium

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać aktualne oferty pracy, dodaj swój adres e-mail

6EbxpkmmLJR_-GThYer3CzlkomceyXNOl6EbAUZAmuv542sMfYZjRqjNaov5G_kzLGkqQHjWfXp04PR5r30PEQ

UxB95FeGD_VdqidHDwSxd7lHM6Zk9bI4gl0YQrFRYmL542sMfYZjRqjNaov5G_kzLGkqQHjWfXp04PR5r30PEQ

p53Wxqhf2RqfYqarMNWLYt0QWt-L_EwWNVpFlCGh_pv542sMfYZjRqjNaov5G_kzLGkqQHjWfXp04PR5r30PEQ

_gkjNvPKvVv_BY_Bt7jK9kc8NIRu6aM1o4S1A7fx3ab542sMfYZjRqjNaov5G_kzLGkqQHjWfXp04PR5r30PEQ

7k2RVg-stvCUCWBN7tri6-o-XU8VyBccDuGKBPNrIYf542sMfYZjRqjNaov5G_kzLGkqQHjWfXp04PR5r30PEQ

xlK1-O4pte-XPESbrIdCLNvnxbSaftT6nyEc06-694v542sMfYZjRqjNaov5G_kzLGkqQHjWfXp04PR5r30PEQ

iowt_dKqh9zdXqre3KrrkUXQP821Fs1TBlXEDQRHBFL542sMfYZjRqjNaov5G_kzLGkqQHjWfXp04PR5r30PEQ

csN8i6ktb7j9Q0onO1eIbS1ogmwdagqpzfJWHLKRXOv542sMfYZjRqjNaov5G_kzLGkqQHjWfXp04PR5r30PEQ

uqJE1w0ol1z0nmSxhuoASupRqC-rq5Y95c7UsLb6FnL542sMfYZjRqjNaov5G_kzLGkqQHjWfXp04PR5r30PEQ

Przyznanie statusu bezrobotnego

Bezrobotnym w rozumieniu ustawy jest osoba będąca:

  • obywatelem polskim poszukującym i podejmującym zatrudnienie lub inną pracę zarobkową na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz zatrudnienie lub inną pracę zarobkową za granicą u pracodawców zagranicznych;
  • cudzoziemcem zamierzającym wykonywać lub wykonującym pracę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej:
  • obywatelem państwa członkowskiego Unii Europejskiej,
  • obywatelem państwa Europejskiego Obszaru Gospodarczego nienależącego do Unii Europejskiej,
  • obywatelem państwa niebędącego stroną umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym, który może korzystać ze swobody przepływu osób na podstawie umowy zawartej przez to państwo ze Wspólnotą Europejską i jej państwami członkowskimi,
  • posiadającym w Rzeczypospolitej Polskiej status uchodźcy,
  • posiadającym w Rzeczypospolitej Polskiej zezwolenie na pobyt stały,
  • posiadającym w Rzeczypospolitej Polskiej zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego Unii Europejskiej,
  • posiadającym w Rzeczypospolitej Polskiej zezwolenie na pobyt czasowy udzielone w związku z okolicznościami, o których mowa w art. 127, art. 151 ust. 1 lub 2 lub art. 186 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach (Dz. U. poz. 1650),
  • posiadającym w Rzeczypospolitej Polskiej zgodę na pobyt ze względów humanitarnych lub zgodę na pobyt tolerowany,
  • korzystającym w Rzeczypospolitej Polskiej z ochrony czasowej,
  • któremu udzielono ochrony uzupełniającej w Rzeczypospolitej Polskiej;
  • posiadającym zezwolenie na pobyt czasowy, o którym mowa w art. 114 ust. 1 albo art. 126 ust. 1, albo wizę wydaną w celu wykonywania pracy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, który bezpośrednio przed rejestracją jako osoba bezrobotna był zatrudniony nieprzerwanie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez okres co najmniej 6 miesięcy,
  • cudzoziemcem - członkiem rodzin cudzoziemców, o których mowa w pkt 2 lit. a-c;
  • cudzoziemcem - członkiem rodziny obywatela polskiego, który uzyskał zezwolenie na pobyt czasowy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej albo po złożeniu wniosku o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy, zezwolenia na pobyt stały lub zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego Unii Europejskiej przebywającym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie art. 108 ust. 1 pkt 2 lub art. 206 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach lub na podstawie umieszczonego w dokumencie podróży odcisku stempla, który potwierdza złożenie wniosku o udzielenie zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego Unii Europejskiej, jeżeli bezpośrednio przed złożeniem wniosku o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy, zezwolenia na pobyt stały lub zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego Unii Europejskiej posiadał zezwolenie na pobyt czasowy,

która jest osobą:

  • niezatrudnioną i niewykonującą innej pracy zarobkowej,
  • zdolną i gotową do podjęcia zatrudnienia w pełnym wymiarze czasu pracy obowiązującym
    w danym zawodzie lub w danej służbie albo innej pracy zarobkowej albo jeżeli jest osobą niepełnosprawną, zdolną i gotową do podjęcia zatrudnienia co najmniej w połowie tego wymiaru czasu pracy,
  • nieuczącą się w szkole, z wyjątkiem uczącej się w szkole dla dorosłych lub przystępującej
    do egzaminu eksternistycznego z zakresu programu nauczania tej szkoły lub w szkole wyższej, gdzie studiuje na studiach niestacjonarnych, zarejestrowaną we właściwym dla miejsca zameldowania stałego lub czasowego powiatowym urzędzie pracy oraz poszukującą zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej, jeżeli:

a)  ukończyła 18 lat,
b)  nie osiągnęła wieku emerytalnego, o którym mowa w art. 24 ust. 1a i 1b oraz w art. 27 ust. 2 i 3 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2013 r. poz. 1440, z późn. zm.),
c)  nie nabyła prawa do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy, renty szkoleniowej, renty socjalnej, renty rodzinnej w wysokości przekraczającej połowę minimalnego wynagrodzenia za pracę albo po ustaniu zatrudnienia, innej pracy zarobkowej, zaprzestaniu prowadzenia pozarolniczej działalności, nie pobiera nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, zasiłku przedemerytalnego, świadczenia przedemerytalnego, świadczenia rehabilitacyjnego, zasiłku chorobowego, zasiłku macierzyńskiego lub zasiłku w wysokości zasiłku macierzyńskiego,
ca) nie nabyła prawa do emerytury albo renty z tytułu niezdolności do pracy, przyznanej przez zagraniczny organ emerytalny lub rentowy, w wysokości co najmniej najniższej emerytury albo renty z tytułu niezdolności do pracy, o których mowa w ustawie z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych,
d)  nie jest właścicielem lub posiadaczem samoistnym lub zależnym nieruchomości rolnej, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93, z późn. zm.), o powierzchni użytków rolnych przekraczającej 2 ha przeliczeniowe lub nie podlega ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z tytułu stałej pracy jako współmałżonek lub domownik w gospodarstwie rolnym o powierzchni użytków rolnych przekraczającej 2 ha przeliczeniowe,
e)  nie uzyskuje przychodów podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym z działów specjalnych produkcji rolnej, chyba że dochód z działów specjalnych produkcji rolnej, obliczony dla ustalenia podatku dochodowego od osób fizycznych, nie przekracza wysokości przeciętnego dochodu z pracy w indywidualnych gospodarstwach rolnych z 2 ha przeliczeniowych ustalonego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego na podstawie przepisów o podatku rolnym, lub nie podlega ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z tytułu stałej pracy jako współmałżonek lub domownik w takim gospodarstwie,
f)  nie złożyła wniosku o wpis do ewidencji działalności gospodarczej albo po złożeniu wniosku o wpis:
–  zgłosiła do ewidencji działalności gospodarczej wniosek o zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej i okres zawieszenia jeszcze nie upłynął, albo
–  nie upłynął jeszcze okres do, określonego we wniosku o wpis do ewidencji działalności gospodarczej, dnia podjęcia działalności gospodarczej,
g)  nie jest osobą tymczasowo aresztowaną lub nie odbywa kary pozbawienia wolności, z wyjątkiem kary pozbawienia wolności odbywanej poza zakładem karnym w systemie dozoru elektronicznego,
h)  nie uzyskuje miesięcznie przychodu w wysokości przekraczającej połowę minimalnego wynagrodzenia za pracę, z wyłączeniem przychodów uzyskanych z tytułu odsetek lub innych przychodów od środków pieniężnych zgromadzonych na rachunkach bankowych,
i)   nie pobiera na podstawie przepisów o pomocy społecznej zasiłku stałego,
j)   nie pobiera, na podstawie przepisów o świadczeniach rodzinnych, świadczenia pielęgnacyjnego, specjalnego zasiłku opiekuńczego lub dodatku do zasiłku rodzinnego z tytułu samotnego wychowywania dziecka i utraty prawa do zasiłku dla bezrobotnych na skutek upływu ustawowego okresu jego pobierania,
k)  nie pobiera po ustaniu zatrudnienia świadczenia szkoleniowego, o którym mowa w art. 70 ust. 6,
l)   nie podlega, na podstawie odrębnych przepisów, obowiązkowi ubezpieczenia społecznego, z wyjątkiem ubezpieczenia społecznego rolników,
m) nie pobiera zasiłku dla opiekuna na podstawie przepisów o ustaleniu i wypłacie zasiłków dla opiekunów.

Podstawa prawna: art. 2 ust. 1 pkt  2 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. z 2017 r. poz. 1065, z późn. zm. )

W razie pytań prosimy o kontakt:

Miejsce Telefon Adres e-mail
Informacja - PUP w Tarnowie 14 688-23-54 up@up.tarnow.pl
Filia PUP w Tuchowie 14 652-63-46 krtatu@praca.gov.pl
Filia PUP w Żabnie 14 645-69-43 krtaza@praca.gov.pl
Redagował: Tomasz Miś 2017-07-06 08:47
Drukuj Zapisz jako pdf Odwiedziny: 5378
  • ZvoNGFD48IphPtjNb3LeSphsSRNBllhO9P1exlExXusJWbC2ay3GP-5jx6MlAclpnSED9J6iL89U1jyTZo1Zcg

  • 7QZowouGVbmRSzRXNEQkJr9rtlILKVTgGiQkndTK4RAJWbC2ay3GP-5jx6MlAclpnSED9J6iL89U1jyTZo1Zcg

  • M3Yctl8jsd5u5FwVoZlw71YZ647AZaoMgBxHC9Ksw_QJWbC2ay3GP-5jx6MlAclpnSED9J6iL89U1jyTZo1Zcg

  • UGfXg2t-caUTshTLkeh5YPWUP4ehmc1VVNsgUOQbg1kJWbC2ay3GP-5jx6MlAclpnSED9J6iL89U1jyTZo1Zcg

  • -XhzN1mpDBcwht19H0NI2_TY8-PnNIwQFyG4uMsSBycJWbC2ay3GP-5jx6MlAclpnSED9J6iL89U1jyTZo1Zcg

  • TKJUqLgb9RaUSWoq6q6pRldpJc9yhIPSMlJLsboPPsMJWbC2ay3GP-5jx6MlAclpnSED9J6iL89U1jyTZo1Zcg

  • T5UTiuMSMAMzoHtWbg0tnN-iOUEEk87-62tNdEAxzDMJWbC2ay3GP-5jx6MlAclpnSED9J6iL89U1jyTZo1Zcg

  • lsef-HjN2kRqqtnU2840_858IbwJTSyfngI78aDlUDQJWbC2ay3GP-5jx6MlAclpnSED9J6iL89U1jyTZo1Zcg

  • Tkp1SjXZsmNDChGmQ5gynqulF7rmx3zz-PLuhpNgvtMJWbC2ay3GP-5jx6MlAclpnSED9J6iL89U1jyTZo1Zcg

  • LyhQ05juh_Gnq9Io77cLp0Vu19MYxPv_HF8qlAkPVzv542sMfYZjRqjNaov5G_kzLGkqQHjWfXp04PR5r30PEQ

  • IEI-tHaI8FbhgOqLA5yi9i-tBGzCIUzKILy68-eAx0D542sMfYZjRqjNaov5G_kzLGkqQHjWfXp04PR5r30PEQ

  • SXPKJXL0wCnWzBiKBL8I_28E4g7uNKE_k0dF7BiauZL542sMfYZjRqjNaov5G_kzLGkqQHjWfXp04PR5r30PEQ

  • LtLZrQhL1eevQZP9nD4KBs4w7o4vfuri9l9A0e0Csaj542sMfYZjRqjNaov5G_kzLGkqQHjWfXp04PR5r30PEQ

  • PDwp2u6_S5Sj1bWiE2X1fWf6Vpcl34tDqBavFgDKHgr542sMfYZjRqjNaov5G_kzLGkqQHjWfXp04PR5r30PEQ

  • g31OAGGr335OrKmSCNIVgNm0Gizjw_VPuKY1PAK8lxH542sMfYZjRqjNaov5G_kzLGkqQHjWfXp04PR5r30PEQ

  • 32V4yxipk4TVz3Dy4_pJ_EoZRA6WAcDT1j-GWna6lMb542sMfYZjRqjNaov5G_kzLGkqQHjWfXp04PR5r30PEQ

  • WQpcXC7Gl_zFuD6trJ0hnINgIZOZ2sgYEMJgxTtF8Af542sMfYZjRqjNaov5G_kzLGkqQHjWfXp04PR5r30PEQ

  • JfDSeOmLYARmipGIDWgm2d_MD6k2n-pzhRVs8GyqStf542sMfYZjRqjNaov5G_kzLGkqQHjWfXp04PR5r30PEQ

  • 3ANKFIrKtgj3QDYGgj53FxhMdRelRAGYzRir_goy3gP542sMfYZjRqjNaov5G_kzLGkqQHjWfXp04PR5r30PEQ

  • 8zWb6hFBFgHej3tK-tIfMxeHpIJwpT613r9MxM2SII3542sMfYZjRqjNaov5G_kzLGkqQHjWfXp04PR5r30PEQ

Projektowanie stron: IntraCOM.pl