Twoja sugestia

Masz pomysł jak usprawnić naszą witrynę lub chcesz zgłosić problem? Skorzystaj z poniższego formularza!
Powiatowy Urząd Pracy w Tarnowie

Powiatowy Urząd Pracy
w Tarnowie

plac gen. J. Bema 3,
33-100 Tarnów

tel. 14 68 82 300
e-mail:

zobacz dojazd
Powiat tarnowski - herb
Tarnów - herb
wyszukiwanie ofert pracy

Kalendarium

przejdź do kolejnego miesiąca przejdź do kolejnego miesiąca
PnWtŚrCzPtSbN
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930
Kalendarium

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać aktualne oferty pracy, dodaj swój adres e-mail

6EbxpkmmLJR_-GThYer3CzlkomceyXNOl6EbAUZAmutwm8GOC55XhsMTNSMKDgt0xRUA2YwjKD11ILZxLv_vng

UxB95FeGD_VdqidHDwSxd7lHM6Zk9bI4gl0YQrFRYmJwm8GOC55XhsMTNSMKDgt0xRUA2YwjKD11ILZxLv_vng

p53Wxqhf2RqfYqarMNWLYt0QWt-L_EwWNVpFlCGh_ptwm8GOC55XhsMTNSMKDgt0xRUA2YwjKD11ILZxLv_vng

_gkjNvPKvVv_BY_Bt7jK9kc8NIRu6aM1o4S1A7fx3aZwm8GOC55XhsMTNSMKDgt0xRUA2YwjKD11ILZxLv_vng

7k2RVg-stvCUCWBN7tri6-o-XU8VyBccDuGKBPNrIYdwm8GOC55XhsMTNSMKDgt0xRUA2YwjKD11ILZxLv_vng

xlK1-O4pte-XPESbrIdCLNvnxbSaftT6nyEc06-694twm8GOC55XhsMTNSMKDgt0xRUA2YwjKD11ILZxLv_vng

iowt_dKqh9zdXqre3KrrkUXQP821Fs1TBlXEDQRHBFJwm8GOC55XhsMTNSMKDgt0xRUA2YwjKD11ILZxLv_vng

csN8i6ktb7j9Q0onO1eIbS1ogmwdagqpzfJWHLKRXOtwm8GOC55XhsMTNSMKDgt0xRUA2YwjKD11ILZxLv_vng

uqJE1w0ol1z0nmSxhuoASupRqC-rq5Y95c7UsLb6FnJwm8GOC55XhsMTNSMKDgt0xRUA2YwjKD11ILZxLv_vng

ZUS - przepisy

Przedsiębiorco – wszystkie informacje na stronie  internetowej ZUS!

Na stronie internetowej www.zus.pl jest dostępna instrukcja, jak krok po kroku wypełnić przelew do ZUS oraz broszura „Proste płatności z ZUS”, w której jest zawarty szczegółowy opis nowych zasad wpłacania składek. Przeczytać można także odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące „e-Składki” http://www.zus.pl/eskladka.

O co pytają  przedsiębiorcy

Jak wpłacić składki do ZUS w styczniu 2018 r.?
Składki wpłacisz za pomocą standardowego dokumentu płatniczego (przelewu), takiego jakiego używa się np. do opłacania rachunku za gaz czy prąd.  Przed pierwszą wpłatą dokładnie wpisz numer swojego indywidualnego konta aby ZUS poprawnie dokonał księgowania.

Jak zapłacić składki bieżące mając zaległości w ZUS?
Zaległe składki opłacaj na otrzymany z ZUS numer rachunku składkowego. To ten sam numer konta, który służy do bieżącego opłacania składek. 

Jak ZUS zaksięguje składki, skoro robię jedną wpłatę?
Inne są zasady  rozliczania wpłat od stycznia 2018 r. Na przelewie nie wpisujesz ubezpieczenia/funduszu, typu wpłaty i miesiąca, za który opłacasz składki. Wpłatę przekazaną na numer rachunku składkowego zaksięgujemy zgodnie z deklaracja rozliczeniową DRA: na ubezpieczenie społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i ewentualny Fundusz Emerytur Pomostowych. Wpłatę rozliczymy w pierwszej kolejności na najstarsze zadłużenie wraz z odsetkami. Nowe zasady rozliczania składek mogą zatem wpłynąć na podleganie dobrowolnym ubezpieczeniom.

A co z  ubezpieczeniem chorobowym, które jest dobrowolne?
Jeśli nie możesz spłacić całego zadłużenia a chcesz podlegać dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu i otrzymywać z niego w razie potrzeby świadczenia, to  skorzystaj z układu ratalnego. Możesz podpisać umowę z ZUS w każdej chwili. Mając decyzje  o układzie ratalnym ZUS rozliczy wpłatę zgodnie z terminem wymagalności raty i bieżących składek. Taka umowa zapewni ci objęcie ubezpieczeniem chorobowym i prawo do świadczeń.
W zawarciu układu pomogą doradcy do spraw ulg i umorzeń przyjmujący w placówkach ZUS.

Krok po kroku jak masz wypełnić przelew
1.
W pole nazwa odbiorcy – wpisz ZUS 
2. W pole rachunek odbiorcy - wpisz swój indywidualny Numer Rachunku Składkowego
3. W pole kwota – wpisz kwotę, która jest sumą składek wykazanych na ZUS DRA:
4. W pole nazwa zleceniodawcy - wpisz imię i nazwisko płatnika składek lub nazwę skróconą
5. W pole tytułem – wpisz słowo „składki”. Jeśli spłacasz należności na podstawie decyzji z ZUS  to wpisz także „numer decyzji” 

Do 8 stycznia br. w Małopolsce przelewy na nowe konto zrobiło 11 909 tyś. płatników z czego;
ZUS Oddział w Krakowie 6 300 płatników
ZUS Oddział w Nowym Sączu 2 662
ZUS Oddział w Chrzanowie  1 653
ZUS Oddział w Tarnowie 1 294

Bożena Bielawska
p.o. rzecznika regionalnego ZUS w Małopolsce

Kraków, 9.01.2018 r.

Przedsiębiorco masz dług w ZUS -  zgłoś się do doradcy ds. ulg i umorzeń

Od 1 stycznia 2018 r. płatnicy będą opłacali składki jedną wpłatą. Wpłata zostanie podzielona na wszystkie opłacane ubezpieczenia i fundusze począwszy od najstarszego zadłużenia, na podstawie składek za ostatni miesiąc, wpisanych w deklaracji  rozliczeniowej. Przedsiębiorcy, którzy zachorują a mają zaległości  w ZUS mogą stracić prawo do zasiłku chorobowego. Tarnowski Oddział Zakładu Ubezpieczeń Społecznych już wysyła pisma do płatników.

Opłacanie składek na ubezpieczenia społeczne w terminie i w pełnej kwocie jest warunkiem podlegania dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu. Ma to wpływ na korzystanie ze świadczeń krótkoterminowych m.in. wypłatę zasiłku chorobowego.

Aby korzystać  ze świadczeń krótkoterminowych w przyszłym roku należy jak najszybciej uregulować zadłużenie  oraz terminowo regulować bieżące składki. Jeśli jednak jednorazowa spłata zadłużenia przekracza możliwości płatników Zakład Ubezpieczeń Społecznych proponuje dogodną  formę spłaty. W tym celu najlepiej skontaktować się z doradcą ds. ulg i umorzeń.  Doradca przedstawi najdogodniejsze formy spłaty długu i  dostosuje je do indywidualnej sytuacji płatnika. Pomoże w przygotowaniu i wypełnieniu dokumentów niezbędnych do rozpatrzenia wniosku o rozłożenie zadłużenia na raty.

Struktura  numeru rachunku składkowego obowiązującego od 1 stycznia 2018 r.

Podpisanie umowy o rozłożenie zadłużenia na raty do końca grudnia 2017 r. oraz regulowanie należności gwarantuje, że wpłaty przekazywane po 1 stycznia 2018 r. będą rozliczane na składki bieżące i na raty, co umożliwi ciągłość podlegania ubezpieczeniu chorobowemu dobrowolnemu. Jeżeli do końca grudnia 2017 r. płatnik nie dostanie z ZUS informacji o numerze rachunku składkowego, należy skontaktować się z najbliższa placówką ZUS  bądź z Centrum Obsługi telefonicznej pod numerem tel. 22 560 16 00

E-Składka – jeden przelew na własny rachunek w ZUS

Od 1 stycznia 2018 r. firmy, przedsiębiorcy oraz osoby samozatrudnione będą opłacać wszystkie składki jednym zwykłym przelewem na indywidualny numer rachunku składkowego.

Informację o numerze tego rachunku płatnik składek dostanie z ZUS listem poleconym w czwartym kwartale 2017 r. Oczywiście list dotrze do płatnika, gdy ZUS zna jego aktualny adres. Jeśli nie zgłosił zmiany danych, powinien to zrobić jak najszybciej.

Ważne!
Jeśli płatnik do końca grudnia 2017 r. nie otrzyma informacji o numerze rachunku składkowego albo zgubi list, powinien zgłosić się do ZUS albo zadzwonić do Centrum Obsługi Telefonicznej ZUS (nr tel. 22 560 16 00).

Od 1 stycznia 2018 r. wszystkie składki, bez względu na okres którego dotyczą, należy wpłacać na indywidualny numer rachunku składkowego. Jeśli płatnik nie będzie znał swojego numeru rachunku składkowego, nie opłaci w 2018 r. składek. Dotychczasowe rachunki będą zamknięte.

Szybciej i taniej
W 2018 r. płatnik jednym przelewem opłaci składki na:

 • ubezpieczenia społeczne (emerytalne, rentowe, chorobowe, wypadkowe),
 • ubezpieczenie zdrowotne,
 • Fundusz Pracy,
 • Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych,
 • Fundusz Emerytur Pomostowych.

Oznacza to, że zamiast trzech albo czterech przelewów będzie wypełniał tylko jeden. Poniesie też niższe koszty. Uniknie także popełnienia wielu błędów, bo nie będzie podawał w przelewie, tak jak obecnie, danych identyfikacyjnych, m.in. NIP, numeru REGON czy PESEL, a także okresu i typu wpłaty.

Natychmiastowe rozliczenie
Dzięki temu, że płatnik będzie miał swój numer rachunku składkowego, ZUS od razu zaksięguje wpłaty na jego koncie. Będą one automatycznie powiązane z jego kontem (kontem płatnika składek).

Proporcjonalny podział
Płatnik nie będzie podawał w przelewie, jakie składki opłaca i za jaki okres. ZUS każdą wpłatę podzieli proporcjonalnie na wszystkie ubezpieczenia i fundusze. Zrobi to na postawie składek za ostatni miesiąc, które płatnik wpisał do deklaracji rozliczeniowej albo które wpisał ZUS, jeśli płatnik był zwolniony z jej przekazywania.

Ważne!
Jeśli płatnik będzie miał długi składkowe, to wpłata pokryje najstarszą należność. Dzięki temu nie będą rosły odsetki za zwłokę.

Długi a ubezpieczenie chorobowe
Płatnik, który ma długi składkowe, nie będzie mógł w 2018 r. opłacić tylko bieżących składek na ubezpieczenia społeczne (w tym na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe), aby korzystać ze świadczeń z ubezpieczenia chorobowego (np. z zasiłku chorobowego).
Jego wpłata pokryje najpierw zaległości z odsetkami, a dopiero potem bieżące składki. Poza tym wpłata będzie rozdzielona proporcjonalnie na wszystkie składki.
Jeśli przedsiębiorca nie może spłacić całego zadłużenia a chce podlegać dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu i otrzymywać z niego w razie potrzeby świadczenia, to powinien skorzystać z układu ratalnego. Gdy go podpisze, ZUS rozliczy jego wpłatę zgodnie z terminem wymagalności raty i bieżących składek. Taka umowa zapewni mu objęcie ubezpieczeniem chorobowym i prawo do świadczeń. W zawarciu układu pomogą doradcy ZUS. Z ich pomocy można skorzystać w każdym oddziale Zakładu. Płatnik, który podpisze układ ratalny, będzie spłacał raty na indywidualny numer rachunku składkowego odrębnym przelewem (w terminie wyznaczonym dla kolejnych rat). Będzie mógł również opłacić ratę i bieżącą składkę jedną wpłatą, jeśli zrobi to przed terminem wyznaczonym dla obu tych należności.

Więcej informacji o e-Składce znajduje się na stronie www.zus.pl/eskladka

Redagował: Tomasz Miś 2018-01-10 13:17
Drukuj Zapisz jako pdf Odwiedziny: 44
 • ZvoNGFD48IphPtjNb3LeSphsSRNBllhO9P1exlExXuu8Q7-Mspj0vExOH-LpCTN23dgJPtPfBHVoctjPfsyD-Q

 • 7QZowouGVbmRSzRXNEQkJr9rtlILKVTgGiQkndTK4RC8Q7-Mspj0vExOH-LpCTN23dgJPtPfBHVoctjPfsyD-Q

 • M3Yctl8jsd5u5FwVoZlw71YZ647AZaoMgBxHC9Ksw_S8Q7-Mspj0vExOH-LpCTN23dgJPtPfBHVoctjPfsyD-Q

 • UGfXg2t-caUTshTLkeh5YPWUP4ehmc1VVNsgUOQbg1m8Q7-Mspj0vExOH-LpCTN23dgJPtPfBHVoctjPfsyD-Q

 • -XhzN1mpDBcwht19H0NI2_TY8-PnNIwQFyG4uMsSBye8Q7-Mspj0vExOH-LpCTN23dgJPtPfBHVoctjPfsyD-Q

 • TKJUqLgb9RaUSWoq6q6pRldpJc9yhIPSMlJLsboPPsO8Q7-Mspj0vExOH-LpCTN23dgJPtPfBHVoctjPfsyD-Q

 • T5UTiuMSMAMzoHtWbg0tnN-iOUEEk87-62tNdEAxzDO8Q7-Mspj0vExOH-LpCTN23dgJPtPfBHVoctjPfsyD-Q

 • lsef-HjN2kRqqtnU2840_858IbwJTSyfngI78aDlUDS8Q7-Mspj0vExOH-LpCTN23dgJPtPfBHVoctjPfsyD-Q

 • Tkp1SjXZsmNDChGmQ5gynqulF7rmx3zz-PLuhpNgvtO8Q7-Mspj0vExOH-LpCTN23dgJPtPfBHVoctjPfsyD-Q

 • LyhQ05juh_Gnq9Io77cLp0Vu19MYxPv_HF8qlAkPVztwm8GOC55XhsMTNSMKDgt0xRUA2YwjKD11ILZxLv_vng

 • IEI-tHaI8FbhgOqLA5yi9i-tBGzCIUzKILy68-eAx0Bwm8GOC55XhsMTNSMKDgt0xRUA2YwjKD11ILZxLv_vng

 • SXPKJXL0wCnWzBiKBL8I_28E4g7uNKE_k0dF7BiauZJwm8GOC55XhsMTNSMKDgt0xRUA2YwjKD11ILZxLv_vng

 • LtLZrQhL1eevQZP9nD4KBs4w7o4vfuri9l9A0e0Csahwm8GOC55XhsMTNSMKDgt0xRUA2YwjKD11ILZxLv_vng

 • PDwp2u6_S5Sj1bWiE2X1fWf6Vpcl34tDqBavFgDKHgpwm8GOC55XhsMTNSMKDgt0xRUA2YwjKD11ILZxLv_vng

 • g31OAGGr335OrKmSCNIVgNm0Gizjw_VPuKY1PAK8lxFwm8GOC55XhsMTNSMKDgt0xRUA2YwjKD11ILZxLv_vng

 • 32V4yxipk4TVz3Dy4_pJ_EoZRA6WAcDT1j-GWna6lMZwm8GOC55XhsMTNSMKDgt0xRUA2YwjKD11ILZxLv_vng

 • WQpcXC7Gl_zFuD6trJ0hnINgIZOZ2sgYEMJgxTtF8Adwm8GOC55XhsMTNSMKDgt0xRUA2YwjKD11ILZxLv_vng

 • JfDSeOmLYARmipGIDWgm2d_MD6k2n-pzhRVs8GyqStdwm8GOC55XhsMTNSMKDgt0xRUA2YwjKD11ILZxLv_vng

 • 3ANKFIrKtgj3QDYGgj53FxhMdRelRAGYzRir_goy3gNwm8GOC55XhsMTNSMKDgt0xRUA2YwjKD11ILZxLv_vng

 • 8zWb6hFBFgHej3tK-tIfMxeHpIJwpT613r9MxM2SII1wm8GOC55XhsMTNSMKDgt0xRUA2YwjKD11ILZxLv_vng

Projektowanie stron: IntraCOM.pl